Pittsburg State University Math Relays Top Scores

Past Relay Results: 2014 | 2013 | 2012 | 2011 | 2010 | 2009

Submit questions/comments/corrections
Back to Math Relays homepage / Math Department



2013 Math Relays Results
Click on grade level or event to see results

10th Grade Events

11th Grade Events

12th Grade Events

Team Events



10th Grade Events


Algebraic Equations and Inequalities

Large School
  1. Hwang, Washburn Rural
  2. Petherum, Olathe East
  3. Alasmar, Shawnee Mission South
  4. (tie for 4th) Conners, Blue Valley
  5. (tie for 4th) Wu, Washburn Rural
  6. (tie for 4th) Chang, Olathe East
  7. (tie for 7th) Patel, Shawnee Mission Northwest
  8. (tie for 7th) Klender, Park Hill
  9. (tie for 7th) Cruz, Olathe Northwest
Small School
  1. Nieffeld, Uniontown
  2. (tie for 2nd) Cooke, Osawatomie
  3. (tie for 2nd) Holmes, Chanute
  4. Smith, Frontenac
  5. Pashchenko, Erie
  6. (tie for 6th) Breckenridge, Rich Hill
  7. (tie for 6th) Mathew, Pittsburg
  8. (tie for 8th) Bartholomew, Drexel
  9. (tie for 8th) Belcher, Lamar
  10. Sutterby, Uniontown
Back to Top

Algebraic Simplifications

Large School
  1. Hwang, Washburn Rural
  2. Conners, Blue Valley
  3. (tie for 3rd) Liu, Blue Valley
  4. (tie for 3rd) Wu, Washburn Rural
  5. (tie for 5th) Chen, Blue Valley
  6. (tie for 5th) Fales, Olathe South
  7. (tie for 7th) Alasmer, Shawnee Mission South
  8. (tie for 7th) Van Winkle, Olathe South
  9. (tie for 7th) Petherom, Olathe East
  10. Fullaher, Park Hill
Small School
  1. Le, McAuley
  2. Jarvis, Wichita Independent
  3. Mathew, Pittsburg
  4. Smith, Wichita Independent
  5. (tie for 5th) Wilson, Thomas Jefferson
  6. (tie for 5th) Wells, Thomas Jefferson
  7. (tie for 7th) Stair, Chanute
  8. (tie for 7th) Brumback, Quapaw
  9. (tie for 7th) Fields, Frontenac
  10. (tie for 7th) Albert, Kremlin-Hillsdale
  11. (tie for 7th) Sweeney, Louisburg
Back to Top 

Algebraic Word Problems

Large School
  1. (tie for 1st) Kwon, Washburn
  2. (tie for 1st) Prabhushankar, Olathe North
  3. (tie for 1st) Harohalli, Olathe East
  4. Carlson, Olathe South
  5. Cruz, Olathe Northwest
  6. (tie for 6th) Cowley, Park Hill
  7. (tie for 6th) Prough, Olathe South
  8. (tie for 8th) Ottan, Olathe Northwest
  9. (tie for 8th) Eschliman, Olathe South
  10. (tie for 8th) Stollsteimer, Shawnee Mission South
Small School
  1. Churning, Chanute
  2. Parodi, Louisburg
  3. (tie for 3rd) Benavides, Chanute
  4. (tie for 3rd) Renfro, Thomas Jefferson
  5. (tie for 3rd) Belcher, Lamar
  6. (tie for 3rd) Record, Circle
  7. Britton, Labette County
Back to Top

Computational Mathematics

Large School
  1. Prabhushankar, Olathe North
  2. (tie for 2nd) Chen, Olathe South
  3. (tie for 2nd) Samuel, Olathe Northwest
  4. (tie for 2nd) Conners, Blue Valley
  5. (tie for 2nd) Wu, Washburn
  6. (tie for 6th) Harohalli, Olathe East
  7. (tie for 6th) Patel, Shawnee Mission Northwest
  8. (tie for 6th) Hwang, Washburn
  9. Prough, Olathe South
  10. Beckley, Shawnee Mission North
Small School
  1. Jareis, Wichita Independent
  2. Mathew, Pittsburg
  3. Jaffai, Wichita Independent
  4. Oritz, Osawatomie
  5. Holmes, Chanute
  6. Fry, Uniontown
  7. Price, Quapaw
  8. Chantavee, Stockton
  9. Albert, Kremlin-Hillsdale
Back to Top

Geometry

Large School
  1. Carlson, Olathe South
  2. (tie for 2nd) Kwon, Washburn Rural
  3. (tie for 2nd) Patel, Shawnee Mission Northwest
  4. Liu, Blue Valley
  5. Wagner, Shawnee Mission South
  6. Samuel, Olathe Northwest
  7. Eschliman, Olathe South
  8. (tie for 8th) Klender, Park Hill
  9. (tie for 8th) Ram, Washburn Rural
  10. (tie for 8th) Glover, Emporia
Small School
  1. (tie for 1st) Lee, Pittsburg
  2. (tie for 1st) Albert, Kremlin-Hillsdale
  3. (tie for 3rd) McHenry, McLouth
  4. (tie for 3rd) Suri, Thomas Jefferson
  5. (tie for 5th) Wear, McAuley
  6. (tie for 5th) Funk, Chanute
  7. (tie for 5th) Davis, Uniontown
  8. (tie for 5th) C. Shaw, Wichita Independent
  9. (tie for 5th) N. Shaw, Golden City
Back to Top

Graphing

Large School
  1. Trivedi, Washburn
  2. Plotas, Shawnee Mission South
  3. (tie for 3rd) Petherum, Olathe East
  4. (tie for 3rd) Smith, Park Hill
  5. Mersan, Olathe South
  6. Kwon, Washburn
  7. (tie for 7th) Perez, Wyandotte
  8. (tie for 7th) Stollsteimer, Shawnee Mission South
  9. (tie for 7th) Prough, Olathe South
  10. (tie for 7th) Lachosky, Park Hill
Small School
  1. Phillips, Wichita Independent
  2. Renfro, Thomas Jefferson
  3. (tie for 3rd) Cramar, Chanute
  4. (tie for 3rd) Churning, Chanute
  5. Parodi, Louisburg
  6. (tie for 6th) Burnett, Thomas Jefferson
  7. (tie for 6th) Hass, Circle
  8. (tie for 6th) Breckenridge, Rich Hill
Back to Top

Potpourri

Large School
  1. Carlson, Olathe South
  2. Trivedi, Washburn Rural
  3. Chang, Olathe East
  4. Prabhushankar, Olathe North
  5. Chen, Blue Valley
  6. Barda, Free State
  7. (tie for 7th) Eschliman, Olathe South
  8. (tie for 7th) Vanderford, Bishop Miege
  9. Otten, Olathe Northwest
  10. Miller, Park Hill
Small School
  1. (tie for 1st) Wells, Thomas Jefferson
  2. (tie for 1st) Le, McAuley
  3. (tie for 3rd) Herzberg, Chanute
  4. (tie for 3rd) Weaver, Pittsburg
  5. (tie for 3rd) Cawby, Drexel
  6. (tie for 3rd) Collins, Drexel
  7. (tie for 7th) Doyel, Wichita Independent
  8. (tie for 7th) Ostmeyer, McAuley
  9. (tie for 7th) Forrest, Frontenac
Back to Top

Programming

Large School
  1. Fales, Olathe South
  2. Hemphill, Park Hill
  3. Mehta, Park Hill
  4. Cowley, Park Hill
  5. Reutzel, Washburn
Small School
  1. Schrage, Wichita Independent
  2. Rix, Wichita Independent
  3. (tie for 3rd) Sweeney, Louisburg
  4. (tie for 3rd) Kerksiek, Cole Camp
  5. (tie for 5th) Reed, Uniontown
  6. (tie for 5th) Nietfeld, Uniontown
  7. Wiggers, Wichita Independent
  8. Hibbard, Louisburg
  9. Davis, Uniontown
Back to Top


11th Grade Events


Algebraic Equations and Inequalities

Large School
  1. (tie for 1st) Hogan, Park Hill
  2. (tie for 1st) Bauer, Shawnee Mission South
  3. (tie for 3rd) Lu, Olathe Northwest
  4. (tie for 3rd) Dilworth, Webb City
  5. Polson, Olathe Northwest
  6. Stegman, Topeka West
  7. Caseres, Olathe North
  8. (tie for 8th) Gleason, Olathe East
  9. (tie for 8th) Fitzgerald, Olathe North
  10. (tie for 8th) Prabhushankar, Olathe South
Small School
  1. Kay, Wichita Independent
  2. Shinn, Uniontown
  3. Street, McAuley
  4. Maddox, Wichita Independent
  5. (tie for 5th) Simpson, Baldwin
  6. (tie for 5th) Crouch, Lincoln
  7. (tie for 5th) Nagireddy, Wichita Independent
  8. (tie for 8th) Miller, Pleasanton
  9. (tie for 8th) Graham, Pittsburg
Back to Top

Algebraic Simplifications

Large School
  1. Eschilman, Olathe South
  2. Subramanian, Blue Valley
  3. Kippley, Olathe Northwest
  4. Samuel, Olathe Northwest
  5. Yankovich, Shawnee Mission West
  6. Dominic, Sumner Academy
  7. Kim, Bishop Miege
  8. Sivakumar, Blue Valley
  9. Gleason, Olathe East
  10. Boden, Free State
  11. Polson, Olathe Northwest
Small School
  1. (tie for 1st) Matthew, Pittsburg
  2. (tie for 1st) Graham, Pittsburg
  3. (tie for 1st) Richmond, Wichita Independent
  4. Hauk, McLouth
  5. Klaumen, Chanute
  6. Brummal, Louisburg
  7. (tie for 7th) Jenkins, Thomas Jefferson
  8. (tie for 7th) Krokstram, Chanute
  9. (tie for 9th) Smith, St. Paul
  10. (tie for 9th) Kieu, Wichita Independent
  11. (tie for 9th) Spangler, Frontenac
  12. (tie for 9th) Mason, Uniontown
Back to Top

Analytic Geometry

Large School
  1. (tie for 1st) Van Winkle, Olathe South
  2. (tie for 1st) Erneste, Park Hill
  3. (tie for 3rd) Kinzel, Olathe North
  4. (tie for 3rd) Dilworth, Webb City
  5. (tie for 3rd) Whitlock, Shawnee Mission West
  6. (tie for 6th) Bauer, Shawnee Mission South
  7. (tie for 6th) Lee, Park Hill
  8. (tie for 6th) Hogan, Park Hill
  9. (tie for 6th) Friesen, Olathe North
Small School
  1. Hao, Thomas Jefferson
  2. Gleeson, Uniontown
  3. (tie for 3rd) Qin, Wichita Independent
  4. (tie for 3rd) Oberle, Uniontown
  5. (tie for 3rd) Hall, St. Paul
  6. (tie for 6th) Chen, Wichita Independent
  7. (tie for 6th) Brunmel, Louisburg
  8. (tie for 6th) Jaax, Circle
  9. (tie for 6th) Raffery, Drexel
  10. (tie for 6th) Bell, Louisburg
  11. (tie for 6th) Kaumis, Chanute
  12. (tie for 6th) Patterson, Pittsburg
Back to Top

Computational Mathematics

Large School
  1. Kutz, Park Hill
  2. (tie for 2nd) Eschliman, Olathe South
  3. (tie for 2nd) Hogan, Park Hill
  4. (tie for 2nd) Lu, Olathe Northwest
  5. Wu, Olathe South
  6. (tie for 6th) Samo, Topeka
  7. (tie for 6th) Saarna, Sumner Academy
  8. Caseres, Olathe North
  9. (tie for 9th) Khan, Olathe East
  10. (tie for 9th) Hassan, Blue Valley Southwest
  11. (tie for 9th) Goheen, Blue Valley Southwest
Small School
  1. Kay, Wichita Independent
  2. Hathaway, Uniontown
  3. Rowe, Wichita Independent
  4. Shinn, Uniontown
  5. (tie for 5th) Vena, Frontenac
  6. (tie for 5th) Greenly, Topeka Highland
  7. (tie for 7th) Lindbloom, Frontenac
  8. (tie for 7th) Jenkins, Thomas Jefferson
  9. (tie for 7th) Alumbaugh, South Coffey Co.
Back to Top

Functions

Large School
  1. Bixler, Olathe Northwest
  2. (tie for 2nd) Fureste, Park Hill
  3. (tie for 2nd) Conner, Olathe South
  4. Conners, Blue Valley
  5. Chin, Olathe South
  6. Caseres, Olathe North
  7. Lee, Park Hill
  8. Whitbeck, Shawnee Mission West
  9. (tie for 9th) Shankar, Blue Valley Southwest
  10. (tie for 9th) Lu, Olathe Northwest
  11. (tie for 9th) Belew, Park Hill
Small School
  1. Zhang, Wichita Independent
  2. Nagireddy, Wichita Independent
  3. Kay, Wichita Independent
  4. (tie for 4th) Rodriguez, Thomas Jefferson
  5. (tie for 4th) Cascore, Thomas Jefferson
  6. (tie for 6th) Langham, Baldwin
  7. (tie for 6th) Klaumen, Chanute
  8. (tie for 6th) Ward, Chanute
  9. (tie for 6th) Long, Stockton
  10. (tie for 10th) Carpenter, Thomas Jefferson
  11. (tie for 10th) Collins, Drexel
Back to Top

Geometry

Large School
  1. Greene, Washburn
  2. Bienhoff, Shawnee Mission Northwest
  3. Yeasin, Shawnee Mission West
  4. Allen, Park Hill
  5. (tie for 5th) Gentry, Bishop Miege
  6. (tie for 5th) Schluter-Paseno, Shawnee Mission West
  7. (tie for 5th) Gernon, Topeka
  8. (tie for 5th) Harikumar, Olathe North
  9. (tie for 9th) Hans, Olathe North
  10. (tie for 9th) Goyal, Olathe North
  11. (tie for 9th) Prabhushankar, Olathe South
Small School
  1. Joslyn, Baldwin
  2. (tie for 2nd) Sutterby, Uniontown
  3. (tie for 2nd) Nietfeld, Uniontown
  4. (tie for 2nd) McCain, Lincoln
  5. (tie for 5th) Johnson, Erie
  6. (tie for 5th) Lasiter, Quapaw
  7. (tie for 5th) Pekare, McAuley
  8. Shumaker, Thomas Jefferson
  9. Gilstrap, Labette
  10. David, South Coffey Co.
  11. Reed, Uniontown
  12. Deffenbaugh, Circle
  13. Brown, Erie
Back to Top

Graphing

Large School
  1. Hendrickson, Olathe South
  2. (tie for 2nd) Chin, Olathe South
  3. (tie for 2nd) Fitzgerald, Olathe North
  4. (tie for 4th) Harohalli, Olathe East
  5. (tie for 4th) Yankovich, Shawnee Mission West
  6. (tie for 6th) Wheeler, Olathe South
  7. (tie for 6th) Gabrielli, Shawnee Mission Northwest
  8. (tie for 8th) Bischof, Park Hill
  9. (tie for 8th) Cooper, Park Hill
  10. (tie for 8th) Peralta, Topeka
Small School
  1. Spriggs, Thomas Jefferson
  2. (tie for 2nd) Kreighbaum, Covenant Harvest
  3. (tie for 2nd) Coltharp, Chanute
  4. (tie for 2nd) Ericson, Uniontown
  5. (tie for 5th) Angleton, Chanute
  6. (tie for 5th) Davis, Wichita Independent
  7. Schofield-Johnson, Thomas Jefferson
  8. (tie for 8th) Page, Circle
  9. (tie for 8th) Maddox, Wichita Independent
  10. (tie for 8th) Needham, Uniontown
Back to Top

Potpourri

Large School
  1. Green, Washburn
  2. Speer, Olathe Northwest
  3. Bienhoff, Shawnee Mission Northwest
  4. (tie for 4th) Stegman, Topeka West
  5. (tie for 4th) Hendrickson, Olathe South
  6. (tie for 6th) Polson, Olathe Northwest
  7. (tie for 6th) Gabrielli, Shawnee Mission Northwest
  8. (tie for 6th) Imel, Shawnee Mission Northwest
  9. (tie for 6th) Eschliman, Olathe South
  10. (tie for 6th) Ball, Park Hill
  11. (tie for 6th) Subramanian, Blue Valley
  12. (tie for 6th) Friesen, Olathe North
  13. (tie for 6th) Fitzgerald, Olathe North
  14. (tie for 6th) Chen, Olathe South
Small School
  1. Richmond, Wichita Independent
  2. Zhang, Wichita Independent
  3. Randolph, Louisburg
  4. (tie for 4th) Jennings, Quapaw
  5. (tie for 4th) Rowe, Wichita Independent
  6. (tie for 4th) Simpson, Baldwin
  7. (tie for 7th) Seba, Drexel
  8. (tie for 7th) Collins, Drexel
  9. (tie for 7th) Long, Stockton
  10. (tie for 7th) Greenley, Highland Park
Back to Top

Programming

Large School
  1. Greene, Washburn Rural
  2. Speer, Olathe Northwest
  3. (tie for 3rd) Gleason, Olathe East
  4. (tie for 3rd) Imel, Shawnee Mission Northwest
  5. (tie for 3rd) Kostalae - Shawnee Mission Northwest
  6. (tie for 6th) Stapler, Olathe East
  7. (tie for 6th) Blanchette, Webb City
  8. (tie for 6th) Adams, Park Hill
  9. Cooper, Park Hill
Small School
  1. Steeb, Wellsville
  2. Maddox, Wichita Independent
  3. Carpenter, Thomas Jefferson
  4. (tie for 4th) Pfeiffer, Circle
  5. (tie for 4th) Hauk, McLouth
  6. (tie for 4th) Davis, Wichita Independent
  7. (tie for 4th) Nagireddy, Wichita Independent
  8. (tie for 4th) Burns, Pittsburg
  9. Delacuadra, Uniontown
  10. Ericson, Uniontown
Back to Top

Trigonometry

Large School
  1. Feng, Shawnee Mission West
  2. Bienhoff, Shawnee Mission Northwest
  3. Kosteleloc, Shawnee Mission Northwest
  4. (tie for 4th) Conner, Olathe South
  5. (tie for 4th) Samo, Topeka
  6. (tie for 6th) Goheen, Blue Valley Southwest
  7. (tie for 6th) Khan, Olathe East
  8. Whitlock, Shawnee Mission West
  9. Lessman, Blue Valley Southwest
  10. Cowley, Park Hill
Small School
  1. Rowe, Wichita Independent
  2. Wells, Thomas Jefferson
  3. (tie for 3rd) McCausland, Wichita Independent
  4. (tie for 3rd) Joslyn, Baldwin
  5. Shumaker, Thomas Jefferson
  6. (tie for 6th) Burnet, Thomas Jefferson
  7. (tie for 6th) Langham, Baldwin
  8. Davis, Wichita Independent
  9. Mestaugh, McLouth
Back to Top


12th Grade Events


Algebraic Equations and Inequalities

Large School
  1. (tie for 1st) Meier, Olathe South
  2. (tie for 1st) Van Hausen, Park Hil
  3. Kutz, Park Hill
  4. Kailash, Shawnee Mission West
  5. Chin, Olathe South
  6. Kim, Washburn Rural
  7. Hu, Blue Valley Southwest
  8. Welch, Washburn
  9. Nation, Shawnee Mission West
  10. Fannin, Park Hill
Small School
  1. Taylor, Chanute
  2. Cole, Wichita Independent
  3. Hole, Wichita Independent
  4. (tie for 4th) Coulter, Frontenac
  5. (tie for 4th) Wolney, Warsaw
  6. (tie for 4th) Irwin, Rich Hill
  7. (tie for 4th) Patterson, S. Coffey Co.
  8. (tie for 4th) Harp, Uniontown
  9. (tie for 8th) Krenzel, Chanute
  10. (tie for 8th) Mar, Wichita Independent
  11. (tie for 8th) Teats, Frontenac
  12. (tie for 8th) Rockhold, Uniontown
  13. (tie for 8th) Otto, Drexel
Back to Top

Algebraic Simplifications

Large School
  1. Kutz, Park Hill
  2. (tie for 2nd) Watkins, Shawnee Mission South
  3. (tie for 2nd) Priday, Shawnee Mission Northwest
  4. (tie for 2nd) Nobles, Shawnee Mission South
  5. (tie for 5th) Sheng, Topeka West
  6. (tie for 5th) Sengdara, Sumner Academy
  7. (tie for 5th) Welch, Washburn
  8. (tie for 5th) Mitchell, Bishop Miege
  9. (tie for 9th) Hu, Blue Valley Southwest
  10. (tie for 9th) Maiden, Shawnee Mission West
Small School
  1. (tie for 1st) Hartenstein, Wichita Independent
  2. (tie for 1st) Cole, Wichita Independent
  3. (tie for 3rd) Wilson, Circle
  4. (tie for 3rd) Spriggs, Thomas Jefferson
  5. Hedgecorth, Thomas Jefferson
  6. Kohlenberg, Louisburg
  7. Townley, Warsaw
  8. (tie for 8th) Cascone, Thomas Jefferson
  9. (tie for 8th) Kimball, Lincoln
  10. (tie for 8th) Guinotte, Chanute
Back to Top

Analysis

Large School
  1. Hu, Blue Valley Southwest
  2. (tie for 2nd) Kinzel, Olathe North
  3. (tie for 2nd) Caldwell, Blue Valley Southwest
  4. Hastings, Olathe South
  5. (tie for 5th) Samo, Topeka
  6. (tie for 5th) Kellem, Park Hill
  7. Von Hausen, Park Hill
  8. Hegna, Blue Valley Southwest
  9. Wesley, Sumner
  10. Hobdy, Webb City
Small School
  1. Mar, Wichita Independent
  2. Jester, Wichita Independent
  3. (tie for 3rd) Hedgcorth, Thomas Jefferson
  4. (tie for 3rd) Hartenstein, Wichita Independent
  5. Taylor, Chanute
  6. (tie for 6th) Wilson, Chanute
  7. (tie for 6th) Hauk, McLouth
  8. Carmen, Chanute
  9. Rodriguez, Thomas Jefferson
  10. Lee, Drexel
  11. Phillips, St. Paul
Back to Top

Analytic Geometry

Large School
  1. Caldwell, Blue Valley SW
  2. Katz, Washburn Rural
  3. Hart, Shawnee Mission West
  4. Belew, Pittsburg
  5. (tie for 5th) Ball, Park Hill
  6. (tie for 5th) Woodward, Sumner Academy
  7. (tie for 7th) Cesparance Shawnee Mission South
  8. (tie for 7th) Ramnin, Park Hill
  9. Jung, Blue Valley Southwest
  10. (tie for 10th) Holliday, Washburn Rural
  11. (tie for 10th) Lation, Shawnee Mission West
Small School
  1. Nagireddy, Wichita Independent
  2. Hardenstein, Wichita Independent
  3. (tie for 3rd) Tahirkheli, Osawatomie
  4. (tie for 3rd) Lee, Drexel
  5. Krenzel, Chanute
  6. (tie for 6th) Roth, Lincoln
  7. (tie for 6th) Lane, Drexel
  8. Pollman, St. Paul
  9. Barto, Frontenac
Back to Top

Computational Mathematics

Large School
  1. Chang, Olathe East
  2. Meier, Olathe South
  3. Maiden, Shawnee Mission West
  4. (tie for 4th) Priddy, Shawnee Mission Northwest
  5. (tie for 4th) Morris, Sumner Academy
  6. (tie for 6th) Rincon-Perez, Washburn
  7. (tie for 6th) Harris, Sumner Academy
  8. (tie for 8th) Fuchsman, Shawnee Mission West
  9. (tie for 8th) Jung, Blue Valley South West
  10. Bisbing, Shawnee Mission West
Small School
  1. Liu, Wichita Independent
  2. Welch, Thomas Jefferson
  3. (tie for 3rd) Nagireddy, Wichita Independent
  4. (tie for 3rd) Pitts, Adrian
  5. Scholes, Pittsburg
  6. (tie for 6th) Churning, Chanute
  7. (tie for 6th) Winter, Circle
  8. (tie for 8th) Wise, Wichita Independent
  9. (tie for 8th) Hoover, Circle
Back to Top

Functions

Large School
  1. (tie for 1st) Caldwell, Blue Valley Southwest
  2. (tie for 1st) Harper, Olathe Northwest
  3. L'Esperance, Shawnee Mission South
  4. Fannin, Park Hill
  5. Mitchell, Bishop Miege
  6. Abbott, Shawnee Mission North
  7. Hegna, Blue Valley Southwest
  8. Matthews, Park Hill
  9. Meier, Park Hill
  10. (tie for 10th) Gregory, Sumner Academy
  11. (tie for 10th) Harris, Sumner Academy
Small School
  1. Campbell, Wichita Independent
  2. Doogs, Cole Camp
  3. (tie for 3rd) Coway, Circle
  4. (tie for 3rd) Spriggs, Thomas Jefferson
  5. Reedy, Warsaw
  6. Brooks, Chanute
  7. Wise, Wichita Independent
  8. Capps, Cherryvale
  9. (tie for 9th) Steinbrook, Uniontown
  10. (tie for 9th) Taylor, Chanute
Back to Top

Geometry

Large School
  1. Chang, Olathe Northwest
  2. (tie for 2nd) Rider, Park Hill
  3. (tie for 2nd) Hart, Shawnee Mission West
  4. (tie for 2nd) Watkins, Shawnee Mission South
  5. (tie for 5th) Hendford, Park Hill
  6. (tie for 5th) Rogers, Topeka West
  7. (tie for 5th) Pei, Olathe North
  8. (tie for 5th) Saint, Sumner Academy
  9. (tie for 5th) Sengdara, Sumner Academy
  10. (tie for 5th) Kellem, Park Hill
Small School
  1. (tie for 1st) A. Kohlenberg, Louisburg
  2. (tie for 1st) Brockfield, Cole Camp
  3. Klugh, Chanute
  4. (tie for 4th) Eads, Thomas Jefferson
  5. (tie for 4th) Nguyen, McAuley, Catholic
  6. (tie for 6th) Burns, Thomas Jefferson
  7. (tie for 6th) Jester, Wichita Independent
  8. (tie for 6th) Cou, Wichita Independent
  9. (tie for 6th) Lee, Drexel
  10. (tie for 6th) Wendt, Chanute
Back to Top

Logic and Set Theory

Large School
  1. Meier, Olathe South
  2. Chen, Park Hill
  3. Hastings, Olathe South
  4. Rider, Park Hill
  5. Chen, Park Hill
  6. Katz, Washburn
  7. Hooper, Topeka
  8. Stefanik, Olathe Northwest
  9. Garcia, Topeka
  10. Slehehaugh, Bishop Miege
Small School
  1. McCoy, Wichita Independent
  2. Geist, Circle
  3. Brown, Thomas Jefferson
  4. (tie for 4th) Glenn, Louisburg
  5. (tie for 4th) Tanner, Uniontown
  6. (tie for 6th) Stoneburg, Kremlin-Hillsdale
  7. (tie for 6th) Burns, Thomas Jefferson
  8. (tie for 6th) McMillan, Adrian
  9. (tie for 6th) Wise, Wichita Independent
  10. Fleming, Louisburg
Back to Top

Marathon

Large School
  1. Lanigan, Shawnee Mission West
  2. Maiden, Shawnee Mission West
  3. Morrison, Park Hill
  4. (tie for 4th) Rogers, Topeka West
  5. (tie for 4th) Sheng, Topeka West
  6. (tie for 4th) Priddy, Shawnee Mission Northwest
  7. Nobles, Shawnee Mission South
  8. Cain, Topeka
  9. (tie for 9th) Lafollette, Olathe North
  10. (tie for 9th) Harris, Sumner Academy
Small School
  1. Brown, Thomas Jefferson
  2. Jester, Wichita Independent
  3. (tie for 3rd) McCoy, Wichita Independent
  4. (tie for 3rd) Eads, Thomas Jefferson
  5. (tie for 5th) Boyd, Marmaton Valley
  6. (tie for 5th) Sutterby, Uniontown
  7. Troglia, Frontenac
  8. (tie for 8th) Tanner, Uniontown
  9. (tie for 8th) Carman, Chanute
  10. (tie for 8th) Breckenridge, Park Hill
  11. (tie for 8th) Townley, Warsaw
Back to Top

Number Theory

Large School
  1. Bixler, Olathe North
  2. Hastings, Olathe South
  3. Chen, Park Hill
  4. Spoor, Olathe Northwest
  5. Chang, Olathe Northwest
  6. (tie for 6th) Feng, Shawnee Mission West
  7. (tie for 6th) Kailash, Shawnee Mission West
  8. Hemphill, Park Hill
  9. Gregory, Sumner Academy
  10. (tie for 10th) Bischof, Park Hill
  11. (tie for 10th) Aguilar, Sumner Academy
Small School
  1. Hedgath, Thomas Jefferson
  2. (tie for 2nd) Jester, Wichita Independent
  3. (tie for 2nd) Kagarice, Adrian
  4. (tie for 4th) Hole, Wichita Independent
  5. (tie for 4th) Winter, Circle
  6. Perales, Wichita Independent
  7. Chen, Thomas Jefferson
  8. Thornton, Cherryvale
  9. (tie for 9th) Capps, Cherryvale
  10. (tie for 9th) McMillan, Adrian
  11. (tie for 9th) Fry, Uniontown
  12. (tie for 9th) Henkle, Pleasanton
Back to Top

Potpourri

Large School
  1. La Follette, Olathe North
  2. Lanigan, Shawnee Mission West
  3. (tie for 3rd) Matthews, Park Hill
  4. (tie for 3rd) Welch, Washburn
  5. Sherwood, Topeka
  6. Chang, Olathe Northwest
  7. (tie for 7th) Meier, Park Hill
  8. (tie for 7th) Beine, Topeka
  9. Aguilar, Sumner Academy
  10. (tie for 10th) Moore, Topeka
  11. (tie for 10th) Smith, Park Hill
Small School
  1. Reedy, Warsaw
  2. Rooney, Louisburg
  3. Liu, Wichita Independent
  4. Campbell, Wichita Independent
  5. Rathbun, Uniontown
  6. Nagireddy, Wichita Independent
  7. Chen, Thomas Jefferson
  8. Tucker, Chanute
  9. Krenzel, Chanute
  10. Brockfeld, Cole Camp
Back to Top

Probability and Statistics

Large School
  1. Vonthausen, Park Hill
  2. (tie for 2nd) Subramanian, Blue Valley
  3. (tie for 2nd) Sirakunaar, Blue Valley
  4. Aguilar, Sumner Academy
  5. (tie for 5th) Garcia, Topeka
  6. (tie for 5th) Adams, Park Hill
  7. (tie for 5th) Morris, Sumner Academy
  8. Nobles, Shawnee Mission South
  9. Sherwood, Topeka
  10. (tie for 10th) Rincon-Perez, Washburn
  11. (tie for 10th) Kirenhmer, Olathe Northwest
Small School
  1. Mar, Wichita Independent
  2. Brown, Thomas Jefferson
  3. Liu, Wichita Independent
  4. (tie for 4th) Matt, Chanute
  5. (tie for 4th) Qin, Wichita Independent
  6. (tie for 4th) Jarks, Adrian
  7. Thurman, Thomas Jefferson
  8. (tie for 8th) Tennan, Uniontown
  9. (tie for 8th) Lukao, Chanute
  10. (tie for 8th) Hoover, Circle
  11. (tie for 8th) Killman, Circle
  12. (tie for 8th) Torarall, Chanute
Back to Top

Programming

Large School
  1. Chen, Park Hill
  2. Connor, Olathe South
  3. Matthews, Park Hill
  4. Kutz, Washburn Rural
  5. Stefanitz, Olathe Northeast
  6. Gray, Park Hill
Small School
  1. Edwards, Wellsville
  2. Ackley, Wellsville
  3. Hewitt, Wellsville
  4. Hole, Wichita Independent
  5. Blythe, Uniontown
  6. (tie for 6th) Kieu, Wichita Independent
  7. (tie for 6th) Jester, Wichita Independent
  8. (tie for 6th) Sutterby, Uniontown
  9. (tie for 9th) Lamunyon, Circle
  10. (tie for 9th) Chaplin, Uniontown
Back to Top

Trigonometry

Large School
  1. Adams, Park Hill
  2. (tie for 2nd) Allen, Park Hill
  3. (tie for 2nd) Watkins, Shawnee Mission South
  4. (tie for 4th) Harper, Olathe Northwest
  5. (tie for 4th) Fineste, Park Hill
  6. (tie for 6th) Vin, Olathe South
  7. (tie for 6th) Payne, Shawnee Mission North
  8. (tie for 8th) Sastogna, Topeka West
  9. (tie for 8th) Hegna, Blue Valley
  10. (tie for 10th) Blanchette, Webb City
  11. (tie for 10th) Abbott, Shawnee Mission North
Small School
  1. Campbell, Wichita Independent
  2. Zhang, Wichita Independent
  3. (tie for 3rd) Kohlberg, Louisburg
  4. (tie for 3rd) Perales, Wichita Independent
  5. Doogs, Cole Camp
  6. (tie for 6th) Pitts, Adrian
  7. (tie for 6th) Krokstrom, Chanute
  8. Brockfield, Cole Camp
  9. Ackley, Wellsville
  10. (tie for 10th) Kimball, Lincoln
  11. (tie for 10th) Tahirheli, Osawatomie
Back to Top


Team Events


Algebra Medley

Large School
  1. Olathe North
  2. (tie for 2nd) Shawnee Mission Northwest
  3. (tie for 2nd) Olathe East
  4. (tie for 4th) Shawnee Mission South
  5. (tie for 4th) Rich Hill
  6. (tie for 6th) Shawnee Mission West
  7. (tie for 6th) Blue Valley Southwest
  8. (tie for 8th) Topeka West
  9. (tie for 8th) Olathe Northwest
  10. Olathe South
Small School
  1. Uniontown
  2. Thomas Jefferson
  3. Wichita Independent
  4. (tie for 4th) Pittsburg
  5. (tie for 4th) Erie
  6. (tie for 6th) Osawatomie
  7. (tie for 6th) Frontenac
  8. Pleasanton
  9. (tie for 9th) Wellsville
  10. (tie for 9th) Circle
  11. (tie for 9th) Chanute
Back to Top

Algebraic Word Problems

Large School
  1. (tie for 1st) Bishop Miege
  2. (tie for 1st) Olathe South
  3. Olathe Northwest
  4. Topeka
  5. Sumner Academy
  6. Park Hill
  7. Wyandotte
  8. Harmon
Small School
  1. Wichita Independent
  2. Louisburg
  3. (tie for 3rd) Stockton
  4. (tie for 3rd) Warsaw
  5. (tie for 3rd) Cole Camp
  6. (tie for 6th) St. Paul
  7. (tie for 6th) Quapaw
  8. (tie for 6th) Uniontown
  9. (tie for 9th) Thomas Jefferson
  10. (tie for 9th) Highland Park
  11. (tie for 9th) Osawatomie
Back to Top

Calculator

Large School
  1. Bishop Miege
  2. (tie for 2nd) Washburn Rural
  3. (tie for 2nd) Olathe Northwest
  4. Shawnee Mission West
  5. (tie for 5th) Topeka
  6. (tie for 5th) Park Hill
  7. (tie for 7th) Topeka West
  8. (tie for 7th) Olathe North
  9. (tie for 9th) Harmon
  10. (tie for 9th) Wyandotte
Small School
  1. Wichita Independent
  2. Uniontown
  3. Drexel
  4. Chanute
  5. Pittsburg
  6. (tie for 6th) Frontenac
  7. (tie for 6th) Highland Park
  8. (tie for 6th) Quapaw
  9. (tie for 9th) Pleasanton
  10. (tie for 9th) Covenant Harvest
Back to Top

Geometry

Large School
  1. Shawnee Mission Northwest
  2. Olathe North
  3. (tie for 3rd) Topeka
  4. (tie for 3rd) Shawnee Mission South
  5. (tie for 3rd) Olathe South
  6. (tie for 3rd) Shawnee Mission West
  7. Sumner Academy
  8. Emporia
  9. (tie for 9th) Free State
  10. (tie for 9th) Blue Valley
  11. (tie for 9th) Olathe Northwest
Small School
  1. (tie for 1st) Wichita Independent
  2. (tie for 1st) St. Paul
  3. (tie for 3rd) Louisburg
  4. (tie for 3rd) Circle
  5. (tie for 5th) Baldwin
  6. (tie for 5th) Erie
  7. (tie for 7th) Kremlin-Hillsdale
  8. (tie for 7th) Chanute
  9. (tie for 7th) Rich Hill
  10. (tie for 7th) Cherryvale
Back to Top

Trigonometry

Large School
  1. Olathe North
  2. Topeka West
  3. Washburn
  4. Olathe South
  5. (tie for 5th) Park Hill
  6. (tie for 5th) Blue Valley Southwest
  7. (tie for 7th) Topeka
  8. (tie for 7th) Shawnee Mission North
  9. Sumner Academy
  10. Harmon
Small School
  1. Wichita Independent
  2. Baldwin
  3. Louisburg
  4. (tie for 4th) Uniontown
  5. (tie for 4th) Drexel
  6. (tie for 4th) Topeka Highland
  7. (tie for 7th) Chanute
  8. (tie for 7th) Cole Camp
  9. (tie for 9th) McAuley
  10. (tie for 9th) Thomas Jefferson
  11. (tie for 9th) Frontenac
  12. (tie for 9th) Warsaw
Back to Top